Svátek má: Důvěra • Objektivita • Svoboda • Tradice 

Menu

D.O.S.T. - Declaration SignatářiSněmy signatářů Prohlášení iniciátorůAkce signatářů

Stalo se

Druhé akce „Svoboda pro Irsko“ se zúčastnilo přes 250 občanů

Přes 250 občanů se zúčastnilo 24. září od 18 hodin v pořadí již druhé demonstrace „Svoboda pro Irsko“ před irským velvyslanectvím v Praze. Akce mají podpořit irskou suverenitu u příležitosti opakovaného referenda k Lisabonské smlouvě. Demonstraci upořádala občanská iniciativa D.O.S.T. ve spolupráci s 23 dalšími organizacemi.

Stejně jako 17. září, kdy se akce zúčastnilo přes 200 občanů moderoval veřejné shromáždění jeden z iniciátorů D.O.S.T. Michal Semín. Ve svém úvodním projevu poukázal zejména na výhrůžky, kterým jsou irští občané s blížícím se referendem vystaveni od „eurounijních“ politiků, kteří začínají být s blížícím se termínem hlasování stále více nervózní.

Jako první z pozvaných politiků promluvil europoslanec Ivo Strejček (ODS), který vyjádřil poděkování iniciativě D.O.S.T a zároveň si posteskl nad tím, že protestní akce neorganizuje ODS. „„Ahoj, Irové, sdílíme stejný osud jako vy. Je mi líto, že tuto akci nepořádá ODS,“ řekl I. Strejček.

Jeho kolega europoslanec Hynek Fajmon (ODS) kritizoval nátlak na Irsko a fakt, že je donuceno hlasovat o Lisabonské smlouvě podruhé, ačkoli už ji jednou odmítlo. Stejně jako před tím odmítli dvojče Lisabonu Francouzi a Nizozemci. „Politici se dohodli, že ve svých zemích již nepřipustí další referenda, Irové mají možnost o smlouvě hlasovat jenom proto, že jim to předepisuje jejich ústavní systém,“ řekl H. Fajmon.

Bývalá poslankyně Evropského parlamentu a předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková ve svém projevu oznámila, že začala sbírat podpisy poslanců pro novou ústavní stížnost na Lisabonskou smlouvu. Se sbíráním podpisů jí pomohou poslankyně ODS Eva Dundáčková a Alena Páralová. E. Dundáčková sama na minulém shromáždění řekla, že poslanci hlasovali ve sněmovně pod nátlakem. Bobošíková se rozhodla, že osloví ústavní právníky pro sepsání nové stížnosti. Chce nové podání i financovat.

Za iniciativu D.O.S.T. poté vystoupil Martin Čejka, který přečetl projev jednoho z iniciátorů D.O.S.T. Petra Bahníka, jenž se nemohl z důvodu nemoci akce zúčastnit. P. Bahník v něm apeloval zejména na svornost „protilisabonské“ aliance, která se těmito shromážděními upevnila a připomněl soustavnou snahu o sjednocení „euroskeptických“ sil, o které se D.O.S.T. soustavně snaží.

Po něm vystoupil ředitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl, který řekl, že ho mrzí obrat ODS v otázce Lisabonské smlouvy a vyjádřil přesvědčení, že Irové Lisabonskou smlouvu nakonec odmítnou.

Prohlášení kritizující Lisabonskou smlouvu přečetl poté člen celostátního výboru Hnutí pro život David Prentis. „Hnutí Pro život ČR si uvědomuje, jak velkou roli sehrála otázka ochrany lidského života od početí v irském "Ne Lisabonu", cítí potřebu upozornit nejen irské občany na to, že "záruky" poskytnuté Evropskou radou Irsku jsou bezcenné a právně nezávazné. Irsko tedy rozhoduje nyní jak o budoucnosti své země, tak i o tom, zda celoevropské normy rozšíří možnosti útoků proti lidskému životu v členských zemích Evropské unie včetně České republiky,“ uvedl mimo jiné D. Prentis.

Lisabonskou smlouvu ve svém projevu kritizovala i místopředsedkyně Mladých křesťanských demokratů Mária Pešeková, která mimo jiné uvedla, že kritika Lisabonu je zcela legitimním politickým postojem.

Po ní pozdravil přítomné shromáždění s množstvím irských i českých vlajek a transparentů místopředseda strany Právo a Spravedlnost Kryštof Kindler. „My ve straně Právo a Spravedlnost, jsme se formou různých prohlášení i skrze osobní kontakty pokoušeli varovat od počátku svobodymilovné politiky uvnitř parlamentních stran před Lisabonskou smlouvou. S radostí jsme pak vítali každý záblesk svobodného myšlení v poslanecké sněmovně i vznik nových iniciativ a politických subjektů, které se staví k „Lisabonu“ kriticky, a doufali jsme, že k sobě přátelé svobody časem nejdou cestu a budou s to společně pozdvihnout svůj hlas. Na dnešní akci se tak děje a my se setkáváme před jedním mikrofonem..Jsem tomu rád,“ uvedl K. Kindler.

Jako poslední z řečníků vystoupil na akci předseda Strany svobodných občanů Petr Mach. Přednesl osobní pozdrav a přání dlouholetého předsedy britské UKIP a europoslance Nigela Farage iniciativě D.O.S.T. a všem demonstrantům. "Vážení přátelé! Je mi líto, že zde dnes s Vámi nemohu být osobně a spolu s vámi manifestovat před velvyslanectvím Irské republiky v Praze. Toto vyjadřování nesouhlasu s elitami EU, které slouží jen samy sobě, je v zájmu občanů nejen z Irské republiky. Můžete si však být jisti, že já tento postoj též manifestuji obyvatelům britských ostrovů každý den, co mi síly stačí,“ napsal Nigel Farage.

Petr Mach prohlásil, že věří, že prezident Václav Klaus Lisabonskou smlouvu nepodepíše a že je nutné jej v tomto jeho postoji podpořit. Na závěr shromáždění zazněly hymny obou zemí.

Sérii shromáždění završí „Pochod na Hrad“, který se uskuteční v sobotu 3. října od 15 hodin a začne rovněž před irskou ambasádou. Odtud se účastníci vydají na Hradčanské náměstí. Pochod má připomenout slavný pochod studentů na Hrad v únoru 1948. Pořadatelé pochodu tímto způsobem chtějí prezidenta Václava Klause podpořit v tom, aby Lisabonskou smlouvu neratifikoval.

Média o akci:

Irskolisabonské střípky VI – Praha opět volá Dublin (reportáž z demonstrace)
V Praze proběhla demonstrace odpůrců Lisabonské smlouvy
24.09.2009 21:05 - Stalo se dnes
Bobošíková a poslankyně shání hlasy pod další stížnost na Lisabon

Zdravice Nigela Farage akcím „Svoboda pro Irsko“

"Vážení přátelé! Je mi líto, že zde dnes s Vámi nemohu být osobně a spolu s vámi manifestovat před velvyslanectvím Irské republiky v Praze. Toto vyjadřování nesouhlasu s elitami EU, které slouží jen samy sobě, je v zájmu občanů nejen z Irské republiky. Můžete si však býti jisti, že já tento postoj též manifestuji obyvatelům britských ostrovů každý den, co mi síly stačí.

Vy zde dnes konkrétně pomáháte ukazovat, že irští voliči v boji s mocnými zájmy vlád, politiků a lobbistů nadnárodních společností nejsou sami. Jasně tím říkáte, že i ve středu Evropy vyvolává Lisabonská smlouva stejné nejhorší obavy a stejné odhodlání jí čelit, jako v Irsku. To je něco, co se irská vláda a její spolustrůjci opakovaného referenda z Rady EU, snaží s obrovským úsilím před irskými občany utajit – snaží se, aby Irové uvěřili, že všichni ostatní Lisabonskou smlouvu chtějí a jen pošetilí Irové brání jejímu slavnému vstoupení v platnost.

Víme, že většina lidí ve většině satelitních zemí EU je proti Lisabonské smlouvě a Rada EU to ví také: Z jakého jiného důvodu se tajně domluvili, že v žádné jiné zemi nesmí být vypsáno referendum? A proč koneckonců vůbec sepsali Lisabonskou smlouvu, když její takřka totožná verze pod názvem Evropská ústava byla již poražena lidovým hlasováním ve Francii a Nizozemí?

Vážení přátelé, čelíme nesmiřitelnému nepříteli lpějícímu na moci, která ohrožuje naše svobody, naši demokracii, naši prosperitu a ve svých vojenských ambicích také naše samotné životy.

Jakkoliv poctivý byl výklad Německého ústavního soudu, pouze statečné odhodlání vašeho prezidenta Václava Klause a irská neohroženost stojí nyní v cestě tomuto nepříteli a jeho úděsné Smlouvě.

Tušíme, že na nás pomalu doléhá nová doba temna srovnatelná s evropskými diktaturami dvacátého století.

Ale je ještě naděje – minulé úterý 21. září tedy jen před 3 dny, jedna z nejrenomovanějších agentur na výzkum veřejného mínění Gael Poll zveřejnila průzkum prováděný mezi 1500 respondenty z celého Irska – což byl jeden z největších výzkumů veřejného mínění v této věci vůbec – podle kterého po odečtení odpovědí „nevím“, 59% - takřka 60% řeklo, že hodlá hlasovat NE!

Dosud všechny výzkumy dávaly výrazný náskok zastáncům Lisabonské smlouvy. Tyto výzkumy byly podle mého mínění zmanipulované tak, aby fungovaly jako sebenaplňující se proroctví triumfu Lisabonské smlouvy – nyní se však musela zjevit pravda, aby nebyla kompletně pošramocena kredibilita výzkumných agentur a jejich zadavatelů z velkých médií.

Jinými slovy, připadá mi, že irští voliči tradičně odhodláni odporovat všemu, co na ně vládnoucí elita uvaluje, se nyní chystají napodruhé odmítnout Lisabonskou smlouvu.

Pokud se tak stane, bude to obrovské vítězství pro Iry. Bude ale také triumf, který budeme sdílet s nimi, zejména ti z nás, kteří ze všech sil bojujeme s pokusem Evropské unie získat pro sebe ústavu autokratického superstátu.

Věřím, že ať jsme v Praze, v Bruselu či Dublinu, budeme přespříští víkend moci zvednout sklenku na počet jediného národa, který dokáže svými hlasy odmítnout smlouvu Evropské unie ne jednou, ale hned dvakrát.

Přeji vám vše nejlepší a přeji štěstí nám všem!

Nigel Farage

Autor je poslancem Evropského parlamentu a předseda Strany britské nezávislosti (UKIP) Zdravice byla přečtena před Irským velvyslanectvím v Praze 24.9.2009

První akce „Svoboda pro Irsko“ se zúčastnilo 200 občanů

Více než dvě stovky občanů se sešly 17. září od 18 hodin v Praze před irskou ambasádou na akci „Svoboda pro Irsko“ pořádané občanskou iniciativou D.O.S.T. Jako první promluvil ke shromážděným jeden z iniciátorů D.O.S.T. a moderátor celé akce Michal Semín, který přítomným krátce vysvětlil důvody, které vedly iniciativu D.O.S.T. k uspořádání série mítinků na podporu irských odpůrců Lisabonské smlouvy.Vyzdvihl zejména skutečnost, že se podařilo sjednotit na podporu těchto akcí politické strany a organizace, které spolu za normálních okolností běžně nespolupracují.

Po něm se ujal slova další z iniciátorů D.O.S.T. a zároveň předseda společnosti Lipový kříž Petr Bahník, který ve svém projevu poukázal zejména na nebezpečí, které v sobě skrývá Lisabonská smlouva pro další demokratický vývoj Evropy a vyjádřil podporu irským občanům, kteří hájí suverenitu své země a jsou tak jednou z posledních nadějí Evropy před byrokratickým molochem, kterému po případném schválení LS nebude v ovládnutí Evropy již nic stát v cestě.

Jako další vystoupil pod zeleným transparentem Svoboda pro Irsko symbolizujícím irskou národní barvu předseda Strany svobodných občanů Petr Mach, který poděkoval iniciativě D.O.S.T. za uspořádání série mítinků na obhajobu irské suverenity a ubezpečil přítomné všestrannou podporou strany Svobodných pro podobné akce, hájící národní suverenitu a svrchovanost evropských zemí. Lisabonskou smlouvu označil v této souvislosti za škodlivou nejen pro Iry ale pro celou Evropu, která by se vinou tohoto dokumentu ocitla v pasti regulací všeho druhu. Jako příklad uvedl nedávné rozhodnutí Evropské komise zakázat prodej obyčejných žárovek a nahradit je povinně „úspornými“ zářivkami. Jeho projev byl stejně jako ostatní odměněn bouřlivým potleskem. Mezi přítomnými bylo velké množství členů a příznivců Svobodných, kteří byly k účasti vyzváni vedením strany a na mítink se dostavili se spoustou stranických vlajek a transparentů. Jednotlivé bloky projevů byly prokládány irskou folkovou hudbou, která znamenitě dokreslovala atmosféru solidarity s irským lidem.

Jako další z řečníků vystoupil jeden z iniciátorů D.O.S.T. Ladislav Bátora, který přečetl „Dopis D.O.S.T. irskému lidu,“ v kterém čeští euroskeptici vyjadřují podporu boji Irů proti LS v chystaném referendu. „Naše občanská iniciativa D.O.S.T. hodlá povzbudit vaši nezlomnost a odvahu uspořádáním dvou demonstrací solidarity před irskou ambasádou v Praze. Věříme, že irský lid rozhodne o krachu plánů novodobých uchvatitelů Evropy. Vážení irští spolubojovníci, buďte odvážní a nesmlouvaví, evropské národy vám to nikdy nezapomenou!“ píše se mimo jiné v dopise adresovaném irským „protilisabonským“ organizacím.

Za Konzervativní stranu, která akce na podporu Irů rovněž podpořila, vystoupil její kancléř Martin Rejman, jenž se s přítomnými podělil o osobní zkušenost svého známého, který se vrátil z Irska a popisoval mu atmosféru nátlaku, jakému je irský lid v souvislosti s blížícím se referendem o LS vystaven. Na závěr svého projevu rovněž zdůraznil, že boj proti Lisabonské smlouvě je zápasem o tradiční konzervativní hodnoty, které stály u zrodu evropské křesťanské civilizace.

Z více než desítky poslanců a senátorů, kteří shromáždění D.O.S.T. „Svoboda pro Irsko“ podporují, promluvila poslankyně parlamentu Eva Dundáčková, která je zároveň jedním z prvních signatářů iniciativy D.O.S.T. Ve svém odvážném projevu sdělila, že čeští poslanci byli v případě hlasování o LS vystaveni nátlaku. „Řada poslanců se mi přiznala, že hlasovali pod tlakem a nyní se stydí za to, že podlehli atmosféře vydírání,“ uvedla Dundáčková, která podle svých slov považuje schválení LS českým parlamentem za selhání politických elit.

Shromáždění pozdravila rovněž prezidentka Hnutí Pro život ČR Zdeňka Rybová, která přítomné ujistila podporou českého protipotratového hnutí akcím D.O.S.T. proti Lisabonské smlouvě a pro irskou suverenitu. „Spolu s irskými pro-life organizacemi sdílíme obavy z toho, že Lisabonská smlouva umožní Bruselu plošně regulovat citlivé etické normy týkající se potratů či eutanazie,“ uvedla Rybová.

Jako poslední z řečníků vystoupil znovu Ladislav Bátora, který přečetl odpověď jednoho z irských euroskeptiků na „Dopis D.O.S.T. irskému lidu“ v níž děkuje D.O.S.T. za podporu v boji proti Lisabonské smlouvě:

„Děkuji vám všem z celého srdce za vaši podporu. A křesťany vyzývám, aby nezanedbávali modlitby! V Irsku v této bitvě bojují „velké prachy“, „big byznys“ a sdělovací prostředky na straně jedné, a na straně druhé řadoví dobrovolníci, kteří na rohu ulice zjevují pravdu svým sousedům. Kdo zvítězí? Povstaň, Evropo! Hanba zbabělým, svou tvář skrývajícím lidem, kteří nám chtějí ukrást Evropu před nosem! Hned tři pozdravy posílám všem našim přátelům v České republice: do Čech, na Moravu, do Slezska!,“ uvádí se v dopisu který zaslal D.O.S.T. tento přední obhájce irské suverenity a kritik Lisabonské smlouvy Micheál Ó Fearghail. Na závěr shromáždění zazněly hymny obou zemí.

Další shromáždění proběhne před irskou ambasádou znovu ve čtvrtek 24.září od 18 hodin.

V sobotu 3. října, den po irském referendu, pak chystají pořadatelé z iniciativy D.O.S.T. -společně s dalšími 23 organizacemi, které akce „Svoboda pro Irsko“ podporují - akci nazvanou „Pochod na Hrad“. Po vzoru pochodu studentů z roku 1948, kteří žádali prezidenta Beneše, aby neustupoval komunistům, budou nyní odpůrci smlouvy žádat prezidenta Klause, aby neratifikoval Lisabonskou smlouvu.

Média o první akci Svoboda pro Irsko:

Irskolisabonské střípky IV – Praha volá Dublin (fotoreportáž)
O statečné české poslankyni, aneb když jde žena mužům příkladem i v životě občanském
www.euro.cz - Odpůrci Lisabonu se sejdou před irskou ambasádou
zpravy.idnes.cz - O Lisabonu se hlasovalo pod tlakem a ve strachu, tvrdí poslankyně
www.mediafax.cz - Demonstranti podpořili Iry před referendem, ve kterém rozhodnou ...
www.prvnizpravy.cz - Akce Svoboda pro Irsko pro irské NE Lisabonské smlouvě
zpravy.idnes.cz - Rozhádaní euroskeptici se sjednotili, plánují pochod na Hrad
www.mediafax.cz - V Praze se bude demonstrovat proti Lisabonské smlouvě
www.euro.cz - Dundáčková: Hlasování o Lisabonu bylo pod nátlakem

Video z první akce Svoboda pro Irsko:Evropo povstaň!

Irští euroskeptici děkují D.O.S.T. za podporu v boji proti LS
Dobrý den! Bratrsky zdravím všechny naše přátele v České republice!
Když jsem se v roce 1999 chystal na první procházku po přenádherné Praze, očekával jsem, že zakusím pocit naprosté cizoty; místo toho jsem se k svému překvapení cítil jako doma. Vaše město i Čechy byly kdysi srdcem křesťanstva, a je to dodnes znát.

Proti oběma našim národům teď vedou útok. Zatím nás nestřílejí na ulicích, ale ten útok je přesto realitou. Jejich tvrzení, že Lisabonská smlouva je nezbytná pro rozvoj Evropy, je „Velkou lží“. Ve skutečnosti je to totiž, moji přátelé, cynický pokus o uchvácení moci, jenž se tváří jako recept na blahobyt.

Základním principem vládnutí je, že nikdy by nemělo být řízeno z ústředí to, co lze spravovat na úrovni lokální. Sovětský svaz byl přesvědčivým příkladem krachu enormně centralizovaných států. Jsou příšerně nevýkonné, a když se objeví nějaké tlaky, menší regiony jsou vždy bez váhání obětovány.

Papež Liberius se nechal ve 4. století vmanévrovat do situace, kdy podporoval vlastní nepřátele. Říká se o něm, že „kde selhaly hrozby, uspěly lichotky.“ Vyhrožovali nám, že nás vyloučí z Evropy, pokud se nezlomíme a neodhlasujeme „ANO“. Domnívají se, že jsme zapomněli, že podle Smlouvy z Nice nemohou nikoho z nás vyloučit, stejně jako nikdo z nás nemůže vystoupit. A proto jsme hlasovali proti.

Slyšel jsem, že vaším heslem kdysi bylo „Ani Řím, ani Vídeň“. My dnes říkáme: „Ani Lisabon, ani Brusel!“ Podobně jako spousta jiných malých národů – Čechy nevyjímaje, předpokládám – můžeme být obalamuceni (Bože, uchraň nás takové pošetilosti), ale nenecháme se uřvat. Je to taktika hazardní, jak ostatně naši nepřátelé už loni zjistili.

Poté, když jsme před 90 roky svrhli cizí nadvládu, sepsali naši vůdci ústavu. Jak tu bruselští byrokrati nenávidí! Jenže pokud z nás svými hrozbami, lžemi a lichotkami vymámí „ANO pro Lisabon“, žádná referenda už nikdy nebudou – dobrovolně se této záštity vzdáme.

Dějiny posledních dvou tisíciletí svědčí o síle evropské civilizace. Nepotřebujeme tavící tyglík Evropské unie. Ničení národní identity není náhodné – jejich touhou je homogenní břečka vykořeněných nádeníků, s nimiž by mohli manipulovat podle svého gusta. Jenže my si přejeme hospodářskou spolupráci sebevědomých nezávislých evropských národů! Jenže my jsme hrdí na naše evropské dědictví! Jak se jen opovažují pomyslet, že vždy vyhrají díky svým penězům a díky tomu, že ovládají sdělovací prostředky!

Děkuji vám všem z celého srdce za vaši podporu. A křesťany vyzývám, aby nezanedbávali modlitby! V Irsku v této bitvě bojují „velké prachy“, „big byznys“ a sdělovací prostředky na straně jedné, a na straně druhé řadoví dobrovolníci, kteří na rohu ulice zjevují pravdu svým sousedům. Kdo zvítězí?

Povstaň, Evropo! Hanba zbabělým, svou tvář skrývajícím lidem, kteří nám chtějí ukrást Evropu před nosem!

Hned tři pozdravy posílám všem našim přátelům v České republice: do Čech, na Moravu, do Slezska!

Micheál Ó Fearghail, Irsko (St. Martin de Porres Publications)

Poselství bylo přečteno na demonstraci „Svoboda pro irsko“ 17. 9. 2009 před irskou ambasádou v Praze.

Odpůrci Lisabonské smlouvy se sejdou před irskou ambasádou

Občanská iniciativa D.O.S.T. ve spolupráci s 23 dalšími organizacemi pořádá tři veřejná shromáždění s názvem „Svoboda pro Irsko“ na podporu irské suverenity u příležitosti opakovaného referenda k Lisabonské smlouvě. První shromáždění se uskuteční ve čtvrtek 17. září od 18 hodin před velvyslanectvím Irské republiky (Tržiště 13, Praha 1 - Malá Strana). Druhé setkání proběhne na témže místě přesně za týden, tedy ve čtvrtek 24. září od 18 hodin. Závěrečná akce s názvem „Pochod na Hrad“ bude v sobotu 3. října od 15 hodin a začne rovněž před irskou ambasádou. Odtud se účastníci vydají na Hradčanské náměstí.

Pochod na Hrad má završit sérii akcí a připomenout slavný pochod studentů na Hrad v únoru 1948. Pořadatelé pochodu tímto způsobem chtějí prezidenta Václava Klause, který je známým odpůrcem Lisabonu, podpořit v tom, aby Lisabonskou smlouvu nepodepsal.

Mezi 23 subjektů podporujících happeningy (seznam je v pozvánce) patří například Strana svobodných občanů prezidentova exporadce Petra Macha, Suverenita bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové či Nezávislí demokraté někdejšího europoslance Vladimíra Železného.

Dále například protipotratové Hnutí Pro život, které tímto vyjadřuje solidaritu prolife hnutí v Irsku, jež je rovněž proti Lisabonu. Shromáždění podpořila i mládežnická Mladá občanská platforma či divadlo Ta Fantastika, jehož jménem před ambasádou vystoupí jeho ředitel Petr Kratochvíl. Protilisabonské akci vyjádřil své sympatie i herec Michal Pavlata.

„Všechny zúčastněné subjekty podobně jako v případě kampaně v Irsku spojuje odpor k další centralizaci v EU. Jsou zde zastoupené organizace, které se v pohledu na jiné politické otázky rozcházejí. Ale to, že jsme se dokázali shodnout na tom, že nechceme, aby 90 procent zákonů platných v naší zemi pocházelo z Bruselu a český lid prostřednictvím svého parlamentu již téměř o ničem nerozhodoval, považuji za velmi pozitivní,“ sdělil za pořadatele z iniciativy D.O.S.T. Michal Semín.

Zaštítit svou účastí některé ze setkání přislíbili europoslanci Hynek Fajmon a Ivo Strejček, dále senátor Jiří Oberfalzer, který koordinuje nová podání senátorů ohledně Lisabonu k Ústavnímu soudu. Kromě nich podpořili akci senátoři Petr Pakosta a Jiří Liška, poslanci Eva Dundáčková, Alena Páralová, Jan Schwippel a Juraj Raninec.

Iniciativa D.O.S.T. odeslala otevřený dopis irskému lidu, který obdržela téměř všechna celostátní i lokální irská média. „Náš národ má s předáváním rozhodování do cizích rukou staleté neblahé zkušenosti, a proto zaznívá i u nás silný hlas proti Lisabonské smlouvě. Nám však bohužel nebylo vinou zrádné vlády a parlamentu umožněno, abychom svůj nesouhlas vyjádřili v referendu. O to více upínáme své zraky k Irsku, které se pro nás stalo posledním ostrovem svobody,“ píše se v dopise.

Akce v Praze mají podporu známého irského protilisabonského hnutí Cóir, které reagovalo na dopis, a zdravici zaslal i věhlasný irský protibruselský aktivista Anthony Coughlan, díky němuž se vlastně v Irsku koná lidové hlasování.

Coughlan se totiž angažoval v případu „Crotty“ z roku 1987 u irského Nejvyššího soudu, který vedl k tomu, že o předávání suverenity na úroveň EU musí v Irsku probíhat referenda. Coughlan je taktéž autorem hlavní publikace zaměřené proti euroústavě „Řekneme ano či ne evropské ústavě“, kterou vydal think tank prezidenta Václava Klause Centrum pro ekonomiku a politiku. Coughlanova zdravice bude během shromáždění přečtena.

„Byl jsem proti evropské ústavě a jsem i proti jejímu klonu se jménem Lisabonská smlouva. Soustředění moci do jednoho byrokratického centra evropským státům nikdy nic dobrého nepřineslo a nic dobrého nepřinese,“ řekl europoslanec Fajmon.

„Považuji za skandální, že přestože se Irové jednou vyjádřili proti další centralizaci unie v loňském referendu, musejí nyní skládat reparát. Tím Brusel říká, že správná je pouze jedna odpověď. To podle mě není demokratické,“ uvedl Fajmonův kolega Strejček.

„Podle Zákona o Ústavním soudu se prezident dopustí velezrady, pokud koná proti svrchovanosti, územní celistvosti anebo proti demokratickému řádu. Jeho nechuť podepsat Lisabonskou smlouvu tuto skutkovou podstatu nenaplňuje. Podle mě nese znaky velezrady spíše podpis Lisabonu, protože povede k podstatnému omezení naší svrchovanosti,“ řekl senátor Oberfalzer, který se zúčastní Pochodu na Hrad.

„Já doufám, že pan prezident sám sebe nepopře a smlouvu nepodepíše. Je si jistě vědom toho, že vlastní ratifikace není žádnou formalitou. Komory parlamentu pouze dávají svůj souhlas či nesouhlas s ratifikací. Konečná odpovědnost se všemi jejími důsledky leží v rukou prezidenta,“ dodal Oberfalzer.


Občanská iniciativa D.O.S.T. – www.akce-dost.cz

Svoboda pro Irsko: www.svobodaproirsko.cz

mobil: 732 549 648

mail: akce-dost@seznam.cz

Svoboda pro Irsko


Občanská iniciativa D.O.S.T. si dovoluje pozvat /pozvánka v pdf./ všechny svobodomyslné občany na veřejná shromáždění „SVOBODA PRO IRSKO“, která pořádá na podporu irské suverenity v době opakovaného referenda o tzv. Lisabonské smlouvě.

Shromáždění se uskuteční ve čtvrtek 17. 9. a 24. 9. od 18 hodin a v sobotu 3. 10. od 15 hodin před velvyslanectvím Irské republiky (Tržiště 13, Praha 1 - Malá strana).

V Irsku se 2. října rozhoduje i o naší budoucnosti. Přijďte říci své NE „Lisabonské smlouvě“ a své ANO Evropě svobodných národů!

Akci „Svoboda pro Irsko“ podporují:

Strana svobodných občanůSuverenita Jany BobošíkovéNezávislí demokraté Vladimíra ŽeleznéhoPrávo a SpravedlnostKonzervativní stranaHnutí pro životKulturní komise ČR Mladá občanská platformaMladá praviceSpolečnost Lipový křížInstitut svatého JosefaOrel jednota KladnoAkce Národní ObnovyObčané proti EURevue FragmentyeuPortálEuRábiaNE LisabonuNárodní myšlenkaNárodní Tisková AgenturaČasopis Te-DeumČasopis SvědomíDivadlo Ta Fantastika© 2010 Akce D.O.S.T. - Důvěra - Objektivita - Svoboda - Tradice - akce-dost@seznam.cz | webmaster