Svátek má: Důvěra • Objektivita • Svoboda • Tradice 

Menu

D.O.S.T. - Declaration SignatářiSněmy signatářů Prohlášení iniciátorůAkce signatářůKomentáře

Stalo se

Pochodu za samostatný stát se zúčastnilo 300 občanů

Pochod na obranu svobody a státní suverenity začal v Praze na Malostranském náměstí v 15 hodin. Akci uspořádala v den státního svátku 28. října občanská iniciativu D.O.S.T. a podpořilo jej dalších 24 organizací, včetně některých politických stran jako např. Strana svobodných občanů nebo Suverenita Jany Bobošíkové. Akci zahájil krátkým projevem jeden z iniciátorů D.O.S.T. Ladislav Bátora. Ve svém projevu zmínil, že tento pochod je pouhým začátkem boje za státní samostatnost naší země a vykročením ke svobodě bez bruselského diktátu.

Shromáždění občané se poté dali na pochod přes Karlův most za neustálého skandování hesel „Samostatný stát“, „Nechceme Brusel“, „Svobodu“, „Ať žije prezident“, „Nechceme Lisabon“ a dalších. Když na Křižovnickém náměstí průvod míjel shromáždění monarchistů, účastníci pochodu skandovali „Nechceme krále z Bruselu.“ Poté se průvod, kvůli kterému musela být zastavena doprava v Křižovnické ulici, vydal za neustálého skandování na cestu starým městem: Anenskou a Liliovou ulicí na Betlémské náměstí, odkud zamířil přes Uhelný trh Perlovkou na Jungmannovo náměstí. Při příchodu vítaly přítomné kromě mávajících a podporu vyjadřujících Pražanů i tóny prvorepublikových sokolských pochodů.

Čelo průvodu, které tvořil velký transparent s logem D.O.S.T. s názvy všech podporujících organizací, se zastavilo u pomníku Josefa Jungmanna a náměstí se pomalu zaplnilo množstvím vlajek a transparentů proti Lisabonské smlouvě a diktátu Bruselu. Nepřehlédnutelné byly také zelenobílé prapory Svobodných, kteří se akcí D.O.S.T. zúčastňují vždy v hojném počtu.

Moderace celé akce se ujal Ladislav Bátora, který krátce přivítal její účastníky. Jako první vystoupil další z iniciátorů a vůdčích osobností D.O.S.T. Petr Bahník, který ve svém projevu vyslovil názor, že znovu musíme bojovat za státní samostatnost a svrchovanost jako před listopadem 1989. Připomněl rovněž důležitost tradičních hodnot, které se nepřátelé lidské svobody a řádu snaží zničit. V závěru svého projevu vyjádřil naději, že se díky aktivitám D.O.S.T. podaří probudit mlčící většinu občanů, jež bude usilovat o změnu politické situace ve prospěch svobody a demokracie, která by byla Lisabonskou smlouvou vážně ohrožena.

Po něm vystoupil předseda Strany svobodných občanů Petr Mach, který připomněl paralelu mezi dnešní situací, kdy po schválení Lisabonské smlouvy hrozí zánik samostatnosti naší země, a rokem 1918, kdy naši předci bojovali za samostatný český stát. Rovněž předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková zdůraznila ve svém projevu, že dnes se rozhoduje o bytí a nebytí samostatného českého státu. Ve své důrazné řeči připomněla důležitost pevných postojů našeho prezidenta a v závěru své řeči vyzvala: „Pane prezidente nepodepisujte Lisabonskou smlouvu, stojíme za Vámi.“

Jako další vystoupil senátor za ODS Jiří Oberfalzer, jenž přítomným přednesl důvody, které jeho i dalších šestnáct senátorů vedly k tomu, že podali stížnost k Ústavnímu soudu ohledně neslučitelnosti Lisabonské smlouvy s Ústavou ČR. Jak od něho zaznělo, kdyby Ústavní soud rozhodoval podle práva, nemohl by nikdy uznat, že Lisabonská smlouva je v souladu s naší ústavou. Někteří senátoři a poslanci se omluvili z důvodů pracovního zaneprázdnění či služebních cest. Mezi nimi byl kromě europoslanců Hynka Fajmona a Ivo Strejčka či poslanců Jana Schwippela, Juraje Ranince či poslankyně Aleny Páralové i senátor Petr Pakosta (ODS) který shromáždění zaslal vřelý pozdrav v kterém mimo jiné napsal: „Vážení přítomní, všimli jste si, jak odpůrci urychlené integrace Evropské unie po oznámení našeho presidenta, že žádá pro Českou republiku záruky týkající se Listiny práv EU, po celé Evropě zvedli hlavy? Že i Slovensko nyní zjistilo, že ony záruky nejsou až tak špatné, a chce je také. Podporu nalézá český prezident ve Francii, Británii, Irsku či Švédsku. V různých evropských zemích dochází v těchto dnech k demonstracím, které vyjadřují podporu Václavu Klausovi. Internetová petice za několik málo dní nabrala přibližně 20 000 podpisů z celé Evropy. A tyto události jsou příčinou toho, že zůstávám optimistou. Zdravý rozum ještě nevyhynul.“

Poté vystoupili se svými projevy místopředseda Svobodných Miloslav Bednář, který poukázal zejména na historické paralely s rakouskou monarchií v souvislosti s dnešní situací kolem Lisabonské smlouvy, a místopředseda strany Právo a Spravedlnost Kryštof Kindler, který vyzval k zachování jednotné euroskeptické aliance, která se při akcích proti Lisabonu za pomoci iniciativy DOST spontánně vytvořila. Po něm pozdravil shromáždění i předseda ČSNS Karel Janko.

Předposledním řečníkem byl další z místopředsedů strany Svobodných bývalý poslanec a poradce prezidenta Václava Klause Jiří Payne, který vyzval přítomné aby uvažovali o projektu dvourychlostní Evropy jako alternativě k dnešnímu neudržitelnému stavu stále se zrychlující evropské integrace.

Jako poslední vystoupil předseda občanského sdružení Národní myšlenka Jan Maloušek, který poděkoval iniciativě DOST za organizaci těchto protestních shromáždění a vyzval přítomné aby neustupovali zlu, které Evropská unie představuje.

Poté přečetla signatářka DOST Dušica Zimová „Deklaraci české nezávislosti“, která vznikla jako reakce na současný stav ohrožení samostatnosti našeho státu.

V závěru Ladislav Bátora připomenul výrok Josefa Jungmana, pod jehož pomníkem se shromáždění konalo: „Život náš pomine jako sen, jen co jsme pro vlast učinili, to zůstane!“

Shromáždění bylo zakončeno po hodině a půl českou státní hymnou, při jejímž zpěvu se všichni účastníci vzali za ruce na důkaz svorného souhlasu s Deklarací nezávislosti.

NTA

Pozdrav senátora Petra Pakosty (ODS) účastníkům Pochodu za samostatný stát

Dámy a pánové, vážení přítomní,
je mi moc líto, že tu dnes nemohu být s vámi, a dát opětovně najevo, co si myslím o probíhajícím procesu násilné a nedemokratické evropské integrace. Ano, mluvím o Lisabonské smlouvě. Mluvím o pokřiku tu z Bruselu, tu z Paříže, tu z Budapešti na adresu našeho presidenta, na adresu těch, kteří lisabonský diktát odmítají.
| 28.10.2009 | Celý článek v PDF >

Monitor

mediafaxfoto.cz

www.tyden.cz

www.lidovky.cz - Česko slavilo 28. říjen: Prahou šel průvod rytířů i odpůrců Lisabonu

© 2010 Akce D.O.S.T. - Důvěra - Objektivita - Svoboda - Tradice - akce-dost@seznam.cz | webmaster