Svátek má: Důvěra • Objektivita • Svoboda • Tradice 

Menu

D.O.S.T. - Declaration SignatářiSněmy signatářů Prohlášení iniciátorůAkce signatářů

Prohlášení - výzvy - otevřené dopisy

Profesor Tomáš Halík odmítl výzvu Akce D.O.S.T. k veřejné diskusi!(Stanovisko výboru Akce D.O.S.T. ke korespondenci jejího místopředsedy s Tomášem Halíkem)

Místopředseda Akce D.O.S.T. Petr Bahník zaslal poslední březnový den Tomáši Halíkovi výzvu k veřejné diskusi jako reakci na Halíkovy výpady vůči „aktivistům z D.O.S.T.“ a učinil nabídku přejít od mediálních přestřelek k věcné debatě. Profesor Halík bohužel odpověděl způsobem, který svědčí o tom, že smysl Bahníkovy výzvy buď nepochopil, nebo pochopit nechtěl. Citoval totiž „na oplátku“ výroky představitelů D.O.S.T. a s odvoláním na ně prohlásil, že „zde diskuse není možná“. (Text Bahníkovy výzvy i Halíkova odmítnutí přinášíme v nezkráceném znění pod tímto článkem.)

Halíkovo zdůvodnění se nám především jeví jako licoměrné a falešné. Vždyť s nevybíravými útoky v médiích – například v rozhovoru pro časopis Týden - začal profesor Halík sám. Není tedy za odmítnutím ve skutečnosti skryta obava z absence skutečných argumentů nebo strach, že se osobnosti z vedení D.O.S.T. po případné věcné diskusi již pak nevejdou do karikaturního obrazu, který o nich Halík šíří?

Nabízená veřejná diskuse přece mohla vést přinejmenším k potřebnému vyjasnění ideových pozic, k oslabení možných předsudků a k ukončení osobních invektiv. Společných témat k ní je přitom nespočet - multikulturalismus versus národní kultura, občanské svobody versus lidskoprávní agenda, státní suverenita versus evropská federace... I proto je nám líto, že se prof. Halík necítí pro takovou debatu dostatečně kompetentní. Na druhou stranu ale vítáme, že v důsledku odmítnutí naší nabídky aspoň ustanou útoky z jeho strany proti našemu hnutí a jeho představitelům. Nebo nám prof. Halík předvede, že i tento zcela logický závěr je podle jeho vidění světa mylný?

V Praze 18. dubna 2011


© 2010 Akce D.O.S.T. - Důvěra - Objektivita - Svoboda - Tradice - akce-dost@seznam.cz | webmaster