Svátek má: Důvěra • Objektivita • Svoboda • Tradice 

Menu

D.O.S.T. - Declaration SignatářiSněmy signatářů Prohlášení iniciátorůAkce signatářůKomentáře

Prohlášení - výzvy - otevřené dopisy

Svoboda buď je, nebo není

Stanovisko Akce D.O.S.T. k aktuálním útokům na Ladislava Bátoru
Více než půl roku trvající mediální a politické výpady vůči předsedovi Akce D.O.S.T. Ladislavu Bátorovi, nesměřují jen proti jeho osobě, ale proti celé naší iniciativě a konzervativním hodnotám, které hájí. Během „protibátorovské“ kampaně byla iniciativa D.O.S.T. označena dokonce za „nebezpečí pro demokracii“ a signatáři jejího základního Manifestu byli nálepkováni jako „fašizující maloměšťáci“, „Klausovi neonacisté“ a podobně. Některá z těchto obvinění snad vznikla z nedostatku objektivních informací o naší činnosti a cílech, za dalšími však stojí jen cynický politický kalkul. Pro nás jsou samozřejmě všechna zmíněná obvinění nepřijatelná a jen potvrzují, že je naší aktivity ve společnosti skutečně zapotřebí.

Popsané útoky v současné době vrcholí nátlakem lídrů TOP 09 na odvolání Ladislava Bátory z řízení personálního odboru MŠMT. Směšnou záminkou k tomu jsou nelichotivé výroky o ministru zahraničí, které Ladislav Bátora napsal na svém soukromém facebookovém profilu. Na Bátorovu adresu jsou přitom opět vyslovována různá obvinění z tzv. pravicového extrémismu, prezentovaná výrazy „fašoun“, „nácek“ a podobně, a to bez ohledu na to, že se Ladislav Bátora k naznačeným hnutím nikdy nehlásil a jejich názory nehlásal. (Spolehlivost jeho osoby byla ostatně v uplynulých měsících předmětem šetření NBÚ a BIS, jehož výsledkem bylo potvrzení Bátorovy bezpečnostní prověrky pro stupeň „NATO secret“, kterou by skutečný pravicový extrémista asi obdržel jen těžko).

Kampaň proti Ladislavu Bátorovi, vystupňovaná v posledních týdnech vedením TOP 09, je ve skutečnosti kampaní proti tradičnímu pojetí občanských práv a svobod, za prosazení takového elitářského uspořádání, v němž mají výroky navzájem se uznávajících autorit větší váhu, než platné zákony, a vazby mezi těmito autoritami platí více, než jejich příslušnost k té či oné politické straně. Proto také nemohou odpůrci iniciativy D.O.S.T. se svými útoky přestat. Tolik jejich autorit už nás označilo za extrémisty, že připustit opak by automaticky znamenalo také připustit, že se tyto autority mýlí nebo dokonce lžou. A mohou se osobnosti jako Tomáš Halík, Ivan Gabal či Anna Šabatová mýlit? Připustit něco podobného by v očích mnohých lidí, kteří se v typickém sebeklamu považují za demokraty, znamenalo cosi jako konec světa.

A právě proto je kolem D.O.S.T. takový povyk. Proto je naše iniciativa napadána zleva zprava. Dovolit diskusi s námi by totiž znamenalo pustit z rukou letitý monopol na „pravdu a lásku“. Proto vlastně vznikla celá „bátoryáda“ i její současné dějství.

„Kauza Bátora“ je sporem o svobodu v této zemi. Buď se ústavou zaručená svoboda přesvědčení vztahuje i na ministerského úředníka a občana Ladislava Bátoru, nebo už u nás žádná taková svoboda není.

Mgr. Petr Bahník, místopředseda Akce D.O.S.T.


© 2010 Akce D.O.S.T. - Důvěra - Objektivita - Svoboda - Tradice - akce-dost@seznam.cz | webmaster