Svátek má: Důvěra • Objektivita • Svoboda • Tradice 

Menu

D.O.S.T. - Declaration SignatářiSněmy signatářů Prohlášení iniciátorůAkce signatářůKomentáře

Prohlášení - výzvy - otevřené dopisy

Slovo předsedy k otázce financování Akce D.O.S.T.

Přičiněním redaktora Aktuálně.cz Jakuba Nováka vyrazila do mediálního světa fáma o tom, že Akce D.O.S.T. žije z peněz hazardu. Vzhledem k tomu, že článek pana Nováka vyšel v době pořádání našich protestů proti Prague Pride a jeho celkem průhledným cílem je nás pošpinit, rozhodl jsem se na něj krátce zareagovat zveřejněním všech faktů a uvedením některých jeho tvrzení na pravou míru.

Akce D.O.S.T. je od svého vzniku sponzorována téměř výhradně jen příspěvky z řad signatářů Manifestu D.O.S.T. Je pravda, že kdysi obdržela též několik darů od Nadačního fondu Vltava, v jehož vedení jsem tehdy působil, tvrzení J. Nováka, že dosud stojím v čele obou společností, však pravdivé není. Nadační fond Vltava jsem vedl dávno před tím, než jsem se stal členem a předsedou Akce D.O.S.T. V roce 2012, poté, co jsem po rezignaci doktora Ladislava Bátory přijal nabídku stát se předsedou Akce D.O.S.T., jsem naopak veškeré své působení ve zmíněném Nadačním fondu opustil, a to vědomě právě proto, aby nemohlo dojít k nějakému konfliktu zájmů. Redaktor Novák tedy nepíše pravdu, a to nejen v této věci.

Nadační fond Vltava vznikl na podporu české kultury, tradic a suverenity. Jako jeho bývalý předseda mohu potvrdit, že tento fond obdržel v době mého působení sponzorský dar mimo jiné i od herní společnosti SLOT Game. Šlo o jednorázový dar v roce 2010, který se později neopakoval. Článek pana Nováka, navozující dojem, že snad jde o nějaký pravidelný přísun financí od této společnosti je zcela zavádějící. Že pak fond na základě rozhodnutí své správní rady podpořil činnost Akce D.O.S.T.,(jejímž předsedou byl tehdy L. Bátora) bylo podle mého názoru zcela v intencích poslání fondu a jsem rád, že se tak tehdy stalo.

Každopádně Novákem "propíraný" sponzorský dar (adresovaný roku 2010 fondu, nikoli Akci D.O.S.T.) nemá žádnou souvislost s financováním našich současných aktivit. Jde o uměle vyvolanou "kauzu" , jejímž úkolem je manipulovat veřejné mínění proti postojům, které dlouhodobě zastáváme.

Tento útok chtěli naši protivníci ostatně spustit už v dubnu tohoto roku, kdy mě oslovil jakýsi novinář Pšenička a kdy se "kauzu" pokusil rozjet prostřednictvím Facebooku jistý pan Vokatý (snad totožný se stejnojmenným aktivistou z okruhu naší zavilé kritičky paní Tydlitátové). Nakonec si tento výpad schovali až na dobu konání Prague Pride. (Ostatně jeden výhružný anonym nám už tehdy sděloval, že pro nás mají na léto překvapení!).

Ve skutečnosti je používání takovýchto úderů projevem jejich slabosti. Protivníci se patrně obávají, že pendreková politika, kterou začali proti zastáncům tradičních hodnot vytahovat ve Francii, není právě sympatická a její použití u nás, podle příkladu zásahu v Budějovicích, by nakonec mohlo zvýšit zájem veřejnosti o hlas kritiků, z nichž Akce D.O.S.T. je, přiznejme si, jedním z nejhlasitějších. Kostrbaté Novákovo "odhalení" nás proto má preventivně znemožnit v očích veřejnosti a vyvolat zmatky mezi námi.

Víc k celé věci není co říci. Věřím v rozumný úsudek a chladnou hlavu našich příznivců, kteří se nenechají zneklidnit štěkotem hyenovitých psů na naši karavanu.

Michal Semín, předseda Akce D.O.S.T.


© 2010 Akce D.O.S.T. - Důvěra - Objektivita - Svoboda - Tradice - akce-dost@seznam.cz | webmaster