Akce D.O.S.T. vyzývá Českou televizi, aby respektovala rovný přístup ke všem politickým subjektům kandidujícím do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Postoj, který Česká televize zaujala k prezentaci kandidujících stran a hnutí před nadcházejícími předčasnými volbami, je podle názoru Akce D.O.S.T. vážným narušením principů, na nichž spočívá statut média veřejné služby a může zpochybnit i samu regulérnost voleb. Pravidla předvolebního a volebního vysílání ČT zveřejněná 17. září 2013 (dále jen Pravidla) jsou skandálním pokusem o legitimizaci nerovného přístupu ČT k jednotlivým politickým subjektům, jež se voleb účastní. Bez ohledu na zásadu rovnosti před zákonem, jakož i na deklarovaný smysl a poslání veřejnoprávních médií, konstatují tato Pravidla údajnou nerovnost kandidujících politických stran a vydávají ji za oprávněné odůvodnění nerovného přístupu ČT k nim, který kodifikují a veřejně deklarují.
Za skandální považujeme zejména zavedení principu tzv. „odstupňované rovnosti“, které se v uvedených Pravidlech objevuje. ČT jej „vysvětluje“ takto (cit): „zásada odstupňované rovnosti znamená, že bude brán zřetel na politický a společenský význam kandidujících subjektů.“ Jelikož je zřejmé, že názory na „politický a společenský význam“ jednotlivých subjektů se nutně budou lišit, je takováto formulace zcela nepřijatelná. Na „orwellovský“ princip „odstupňované rovnosti“ v Pravidlech navazují další formulační a právní „perly“. V bodě třináct první části Pravidel např. čteme, že kritériem „je dosavadní politický význam politické strany a činnost ve veřejném životě.“ Nabízí se otázka, odkud plyne mandát ČT prezentovat v předvolebním čase divákům legálně působící politické strany jen na základě svého vlastního subjektivního hodnocení jejich „významu a činnosti“?
Opravdovým vrcholem nepřijatelné stranickosti ČT je ovšem deklarovaná podoba chystaných čtrnácti předvolebních debat. Do těchto debat budou totiž podle rozhodnutí ČT zváni pouze zástupci osmi subjektů! Jména těchto vyvolených stran, které budou dramatickým způsobem zvýhodněny v předvolebním boji, bude určovat průzkum, který provedou v jednotlivých krajích soukromé společnosti STEN/MARK a Median.
Nejenže se jedná o porušení ústavního principu rovného přístupu ve volbách, ale zároveň se zde otevírá značný prostor pro korupci. Na základě čeho byly tyty agentury vybrány? A jaká je osobní provázanost vedení ČT na tyto agentury? To si veřejnost nemá nejmenší šanci ověřit. V daném případě jde ovšem o víc. O základní princip rovnosti politických stran, který musí být ze strany veřejnoprávního média za všech okolností dodržen. Průzkumy prováděné privátními společnostmi neposkytují dostatečnou záruku objektivity a nemohou být klíčem k tomu, jaký prostor jednotlivé politické subjekty na půdě veřejnoprávního média dostanou.
Proč není ČT schopna zajistit základní pravidla rovné předvolební prezentace, zůstává záhadou. Politických stran, které podaly kandidátní listiny ve všech krajích, a jsou tedy na stejné startovní čáře, je přitom pouze sedmnáct. Neexistuje žádný objektivní důvod, který by bránil tomu, aby se tyto strany za rovných podmínek podle předem stanoveného systému ve čtrnácti plánovaných televizních debatách vystřídaly. Jediným „důvodem“ je (z)vůle vedení ČT.
Kromě uvedeného zmiňují Pravidla ještě jeden pořad, kterým může ČT průběh voleb výrazně ovlivnit. 24. 10., tedy pouhé dva dny před volbami, se uskuteční závěrečná předvolební debata s předsedy tzv. „relevantních“ politických stran. Počet účastníků diskuse bude teprve oznámen. Není přitom vůbec jasné, kdo bude „relevantnost“ těchto vyvolených „super stran“ vlastně posuzovat. Bude to generální ředitel ČT Dvořák osobně? Nebo snad moderátor Moravec? A měřítkem „relevantnosti“ budou opět průzkumy uvedených agentur? O tom, že se tak znovu otevírají možnosti bezedné korupce snad ani netřeba hovořit.
Akce D.O.S.T. proto vyzývá generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, aby ještě před tím, než odstoupí z funkce generálního ředitele, zjednal okamžitou nápravu a zajistil skutečně rovný přístup politických stran, ucházejících se o naše hlasy, do předvolebních debat. Pokud tak neučiní, bude mít on i celá ČT lví podíl na tom, že nadcházející volby do sněmovny nebude možné považovat za zcela svobodné a demokratické.
V Praze 25. září 2013
Mgr. Michal Semín, předseda; Mgr. Petr Bahník, místopředseda